Výběr vhodné postele do ložnice je důležitý. Ještě důležitější však je, jakou vyberete matraci. Váš pohybový aparát potřebuje ve spánku nabírat síly a regenerovat. Pojďme si představit 5 základních pravidel výběru správné matrace.
5 základních pravidel pro správný výběr matrace
Aneb na co se při výběru matrace zaměřit.
1. Tuhost matrace
Tabulka tuhostí matrací
H1 |
H2 |
H3 |
H4 |
H5 |
velmi měkká |
měkká |
středně tvrdá |
tvrdá |
velmi tvrdá |
Pro většinu váhových kategorií je nejvhodnější varianta H3, tedy střední tuhost. U osob s vyšší hmotností doporučujeme vybrat možnost H4–H5.
Pokud vybíráte matraci pro dítě, volte tuhost H3–H4. Starší školáci mohou mít i variantu H2.
Krajní tuhosti H1 a H5 pro dětskou páteř nedoporučujeme.
2. Rošt postele
Pouze na správném roštu může matrace plnit svoji funkci a předvést své nejlepší vlastnosti.
Matrace z PUR pěny a latexové matrace by měly ležet na kvalitním lamelovém roštu. Máte-li taštičkovou nebo bonelovou matraci, položte ji na pevný laťkový rošt či desku.
3. Frekvence užívání
Nejdelší životnost najdete u matrací s výplní z vysokoobjemové HR pěny. Skvělou volbou jsou také oboustranné matrace, u kterých můžete měnit tuhost podle preferencí. Matrace z PUR pěny skvěle poslouží dětem v kojeneckém a batolecím věku, u dospělých tento materiál ale doporučujeme pouze pro příležitostné přespání – na chatu, na přistýlku nebo jako topper.
4. Věk uživatele
Matrace střední a vyšší tvrdosti (H3–H4) je ideální pro děti. Dětská páteř roste každým dnem a potřebuje rovnoměrnou oporu. Čím jsme starší, tím lépe se pak cítíme v matraci, která je měkčí v citlivé oblasti kloubů. Vybíráte-li matraci pro seniora, zaměřte na se to, aby měla pevnější okraj, který usnadňuje vstávání.
5. Váha a výška uživatele
Matrace by měla být minimálně o 20 cm delší, než je výška uživatele. U nás můžete vybírat matrace dle rozměrů. Nejmenší rozměr matrace je 120 × 60 cm, největší pak 200 × 200 cm.
Rizika výběru špatné matrace
- bolavá záda, klouby a hlava,
- časté buzení,
- narušení spánkového cyklu,
- únava při vstávání,
- špatná nálada, podrážděnost,
- snížená schopnost soustředění,
- deformace opěrného systému těla.
Jaké jsou typy matrací
Kokosové matrace
Pěnová matrace s kokosovým vláknem je skvělou volbou pro děti. Je pohodlná, prodyšná, poskytuje velmi dobrou oporu páteři a zabraňuje množení bakterií uvnitř matrace. Pokud hledáte první matraci pro miminko, s kokosovou matrací nemůžete šlápnout vedle.
Pěnové matrace
Oblíbené pěnové matrace patří mezi nejrozšířenější typy matrací. Jsou odolné, skvěle prodyšné a snadno se přizpůsobí přirozeným křivkám těla bez nechtěných deformací. Pozor, rozlišujte pěnové matrace, které jsou vhodné pro děti, a matrace s paměťovou pěnou, které pro děti vhodné nejsou.
Matrace z paměťové pěny jsou skvělé pro dospělé, ale dětem je nedoporučujeme. Proč? Přečtěte si v článku Dětský nábytek FAQ – nejčastější dotazy k přesunu z dětské postýlky do velké postele.
Bonelové matrace
Bonelové matrace neboli pružinové matrace podporují cirkulaci vzduchu. Patří mezi velmi kvalitní matrace pro váš zdravý spánek. Profilované zónování doporučujeme spíše pro školáky a dospělé.
Taštičkové matrace
Jádro taštičkové matrace si můžete představit jako bublinkovou fólii, kde každá bublina obsahuje malou pružinu. Zapomeňte ale na klasickou pružinovku z našeho mládí. Moderní taštičkové matrace jsou pohodlné a nikde netlačí.
Nezapomeňte, že pouze bonelové a taštičkové matrace pokládáme na pevný laťkový rošt nebo desku. Ostatní typy matrací (pěnové, latexové) pokládáme na rošty lamelové.
Latexové matrace
Latexová vrstva v matraci je hypoalergenní a vhodná i pro astmatiky, protože latex přirozeně odpuzuje roztoče. Díky zvýšené elasticitě vám latexová matrace dlouho vydrží a bude bleskově reagovat na každou změnu polohy ve spánku.
Termo matrace
Termo matrace díky VISCO pěně skvěle odvětrává, je flexibilní, takže podpírá tělo po celé délce, a má antialergické vlastnosti. Odolný a prodyšný potah je samozřejmostí.
Jak vybrat správný rozměr matrace
Při nákupu matrace počítejte s délkou minimálně o 20 cm větší, než je výška osoby, a se standardní šířkou 80 nebo 90 cm. Dětské matrace mají šířku 60 nebo 70 cm.
- Matrace 120 × 60 cm může být ideální pro přechod z dětské postýlky do postele.
- Matrace 200 × 80 cm nebo matrace 200 × 90 cm je standardní rozměr jednolůžka.
- Matrace 200 × 200 cm je obří letiště pro partnery, sourozence nebo pro spaní rodiče s dítětem.
Velikost matrace volte podle toho, jak jste zvyklí spát a co vyhovuje všem členům rodiny. U dvoulůžkových postelí je lepší, když si každý vybere matraci svoji, protože každému může vyhovovat jiná tuhost.
Pokud k nové posteli pořizujete i prostěradlo, myslete na výšku matrace. U matrací vyšších než 20 cm je potřeba připočítat pár centimetrů na bocích. Při standardní výšce matrace pro děti (okolo 10 cm) vám stačí běžný rozměr.
Jak tvrdou matraci zvolit
Váha |
Tuhost matrace |
Do 10 kg |
H4–H3 |
10–20 kg |
H3 |
20–50 kg |
H3–H2 |
50–60 kg |
H3–H2 |
60–100 kg |
H3–H4 |
100–130 kg |
H4–H5 |
Nad 130 kg |
H5 |
Tabulka doporučených tuhostí je pouze orientační. Vždy záleží na individuálních preferencích. U osob s odchylkami ve vývoji páteře konzultujte výběr správné matrace s lékařem.
Tvrdost podle polohy
Tuhost matrace můžete vybírat i podle oblíbené polohy na spaní.
- Pokud preferujete spánek na zádech, tvrdší matrace (H4–H3) pomůže s oporou v bederní části páteře.
- Při spánku na břiše dosáhnete vodorovné polohy těla se středně tvrdou matrací (H3).
- Pokud je vaší nejoblíbenější polohou spánek na boku, bude vám vyhovovat středně tvrdá (H3) až měkká matrace (H2).
S tuhostí H3 však nemůžete udělat chybu – až na výjimky vyhovuje všem.
Péče o matrace – Jak předcházet praní a čištění matrací
Pravidelná výměna povlečení a luxování matrace je základ. Výkonným vysavačem dostanete z matrace roztoče. Jednou za čas je dobré matraci vyčistit hloubkově. Buďto speciálním prostředkem na čištění matrací, nebo domácím přípravkem, který si snadno vyrobíte smícháním 3% peroxidu vodíku (250 ml), jedlé sody (3 polévkové lžíce) a prostředku na nádobí (stačí pár kapek). Roztok na matraci nastříkejte rozprašovačem, počkejte, až zaschne, a opět znovu vysajte.
Vaše matrace by měla mít snímatelný potah, který můžete kdykoliv celý vyprat. A pokud chcete životnost matrace maximálně prodloužit, doporučujeme zakoupit také chránič matrace (zabraňuje vsakování potu) nebo topper (perfektní na boxspringové postele).
FAQ – Časté otázky k matracím
Zajímá vás cokoliv k nákupu matrace? Dali jsme dohromady vaše nejčastější dotazy.
Nenašli jste odpověď na svou otázku? Ozvěte se nám do chatu v zelené bublině vpravo dole.
Jak dlouho trvá zvyknout si na novou matraci
Záleží na kvalitě předchozí matrace. Na velkou změnu si tělo může zvykat déle, klidně i 4 týdny. V průměru je to však cca 14 dní.
Jak dlouho se matrace rovná
Matraci dodáváme srolovanou ve vakuové fólii.
Jak dlouho čekat po rozbalení matrace? 24–48 hodin.
Jak vybrat zdravotní matraci
Zdravotní matrace představuje pro každého člověka něco trochu jiného. Při výběru byste se však měli zaměřit na následující body:
- tuhost matrace (H5–H1),
- vhodné rozložení váhy těla během spánku,
- zohlednění zdravotních obtíží (např. bolest kloubů nebo zad),
- zdravotní nezávadnost (např. matrace pro alergiky).
Jakou matraci vybrat při bolesti zad
Středně tvrdou matraci (H3), která splňuje všechny výše uvedené body.
Při závažných bolestech pohybového aparátu konzultujte výběr správné matrace s odborníkem.
Jaká matrace je vhodná pro děti
Přečtěte si, co je při výběru matrace pro děti důležité. Anebo si prohlédněte kompletní nabídku dětských matrací.
Náš tip pro rodiče:
Máte dítě v batolecím věku? Mrkněte na článek Kdy koupit dítěti větší postel, ať víte, kdy vyměnit dětskou postýlku za postel.