Je to tady. Ten den, který se po příchodu z porodnice zdál tak vzdálený. Říkáte si, jak rychle to uteklo a kdy se to stalo, že vašemu miminku už jen tak tak stačí jeho první dětská postýlka. Úpravy dětského pokojíčku však patří k těm nejmilejším povinnostem rodiče. Tak se pojďme podívat na to, jak co nejlépe zařídit pokojíček pro batole, které v mžiku oka vyroste v předškoláka.
Dětské postele
Jak dlouho vydrží postel
Kvalitní postel z masivu vám vydrží několik let. Klíčový je však výběr velikosti spací plochy. Některým dětem je příjemné, když je nová postýlka jen o trošku větší než jejich původní, například dětská postel o rozměru 140 × 70/80 cm, jiné děti zvládnou spinkat už ve velké rostoucí posteli o rozměru 100 × 200 cm a pochvalují si, že mají spoustu místa pro plyšáky. Zvažte možnosti dispozic dětského pokojíčku a promluvte si o velikosti postele s dítětem. Dvouleté batole vám svoje preference už dokáže dát najevo. :)
Jak naučit dítě spát ve velké posteli
S dítětem si o změně postýlky povídejte. Plánujte spolu, kam ji umístíte, jak ji ozdobíte (např. světýlky) a kdo všechno s ním bude moci v postýlce spát – krteček, medvídek, sourozenec, a když bude potřebovat, tak i maminka (např. na dětské posteli s přistýlkou).
Dítě by však mělo mít jistotu, že i když má svou vlastní novou postýlku, může kdykoliv navštívit postel rodičů. Takové dítě, které ví, že u rodičů najde útočiště, kdykoliv se bude cítit samo nebo se bude bát tmy, se daleko lépe ve své nové velké posteli osamostatňuje.
Velmi také pomáhá večerní rituál čtení pohádky nebo zpívání ukolébavky / oblíbené písničky. Váš hlas je pro vaše dítě stále tím nejvíce uklidňujícím zvukem, který ho dokáže ukolébat ke spánku. Stejně jako tomu bylo v kojeneckém věku.
Kde by mělo dítě spát
Jestli vám jako rodiče můžeme dát jednu nevyžádanou radu, byla by to: neposlouchejte nevyžádané rady. Je jen a pouze na vás a vašem dítěti, na čem se dohodnete. S tím, kde bude dítě spát, musíte být v pohodě hlavně vy a vaše dítě, ať už to bude na patrové posteli, nebo na autoposteli.
Kam dětskou postel či postýlku umístit
Někdy je kumšt umístit do pokojíčku všechno, co dítě v daném věku potřebuje, a tak se musíte stát trochu architektem kouzelníkem. Prostor u okna nechte pro psací stůl, prostor u dveří můžete využít pro skříň. Dítě se cítí bezpečně, pokud má ze své postele rozhled na celý pokoj.
Podle feng-šuej by mělo mít dítě u zdi pouze hlavu a nožky by měly směřovat do prostoru, ne však přímo k východu. Z vlastní zkušenosti ale víme, že nejde vždy, a tak se držíme těchto dvou zásad:
- Postýlku nedáváme pod sešikmený strop.
- Postýlku umísťujeme co nejdále od stěny, za kterou je koupelna, toaleta, chodba nebo jiná místnost, kde bývá rušno.
Kdy dítě přestane padat z postele
Období, kdy dítě v noci padá z postele, je individuální. Dá se však říct, že většina dětí přestane padat mezi 5. a 6. rokem. Minimálně až do 4 let vám tedy zábrany kolem postele zajistí o mnoho klidnější spánek, než byste měli bez nich.
Aby se vám dítě při nočním nárazu do zábrany neprobudilo, doporučujeme je ještě změkčit chráničem – šikovná pomůcka, která vám může ušetřit spoustu nočního pláče.
Co je montessori postel
Montessori postel podporuje nezávislost a kreativitu vašeho dítěte. Taková postýlka se stává součástí prostoru ke hraní, dítě ji může samostatně navštěvovat, když si potřebuje odpočinout nebo si hrát v měkkých peřinách, a také ji může kdykoliv svobodně opustit, když uzná, že je čas jít objevovat další kousek jeho světa.
Nejoblíbenější v této kategorii jsou naše domečkové postele, které všechny děti doslova milují. Něco ještě útulnějšího než jsou malé spinkací domečky byste totiž jen těžko pohledali.
Dětské matrace
Jak vybrat správnou matraci pro děti
Na prvním místě by měla být vysoká kvalita materiálů, zdravotní nezávadnost a prodyšnost. Kvalitní HR pěna má v sobě miliony dírek, které podporují cirkulaci vzduchu. Její vlastnosti oceníte v létě, kdy pomáhá odvádět pot, i v zimě, kdy pomáhá udržet teplo. Tato tzv. studená pěna chrání před pronikáním nečistot do matrace, odpuzuje bakterie a roztoče a zabraňuje množení plísní.
Vždy dbejte na to, aby matrace pro dítě měla snímatelný a pratelný potah. Potah perte pravidelně, ale sušte pouze na sušáku. V sušičce by se vám mohl srazit.
Jaké jsou typy matrací pro děti
Zádíčka miminek a batolat potřebují pevnější oporu, proto by matrace pro dítě měla být o něco tužší než matrace pro dospělé. Na škále tuhosti hledejte ideálně takové, které mají označení H4 (tvrdá – pro miminka), H3 (středně tvrdá – batolata, předškoláci). Pevná opora ve spánku je nejdůležitější zejména v prvních letech života, kdy se pohybový aparát dítěte dynamicky vyvíjí. Jak dítě roste, může se potřeba tuhosti u dítěte měnit. Větší školáci už mohou spát i na zónové matraci tuhosti H2 – měkká.
Oboustranná pěnová matrace má dvě varianty tuhosti, které můžete podle potřeby střídat.
POZOR! Oblíbená matrace dospělých – s paměťovou pěnou – není pro děti vhodná. Dítě si v takovém typu matrace „vyleží“ tvar těla, což může zkomplikovat zdravý růst. Pro malé děti je nejvhodnější rovnoměrná opora.
Jak se pozná kvalitní matrace
Kvalitní matrace pro dítě by měla splňovat těchto 5 požadavků:
- Je vyrobena z prodyšného materiálu.
- Má výšku minimálně 10 cm (nižší se rychleji proleží).
- Je vhodná i pro alergiky.
- Má snímatelný a pratelný potah.
- Je u ní uveden typ tuhosti.
Která matrace se neproleží
Po cca 10 letech používání doporučujeme matraci obměnit, protože i ta nejkvalitnější se v průběhu let proleží. Nejdéle vám však vydrží pěnová matrace se zónováním – např. model Burgoss nebo Adriano (vhodná až pro starší děti) nebo oboustranná pěnová matrace s vrstvou latexu a kokosovou vložkou, kterou můžete otáčet – např. model Pikolo (vhodná i pro menší).
Jak často by se měla měnit matrace
Matraci obměňujte po maximálně 10 letech.
Jak dezinfikovat matrace
Matrace doporučujeme s každou výměnou povlečení vyluxovat – cca každé dva týdny. Potahy pravidelně perte – cca jednou za měsíc. Oblíbené a šetrné je čištění jedlou sodou. Postup:
- Matraci zlehka navlhčíte roztokem vody s bílým octem v rozprašovači (poměr 1 : 1),
- přes sítko nasypete jedlou sodu,
- necháte půl hodiny působit
- a potom vyluxujete.
Jedlá soda s octem dezinfikuje a zbavuje matraci vlhkosti.
Abyste životnost dětské matrace maximálně prodloužili a byli připraveni také na drobné nehody v období odplenkování, rozhodně nezapomeňte pořídit také chránič matrace.